Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Hledat na webu

Historie obce

Obec Horní Lapač se rozkládá na jižním úpatí Hostýnských vrchů , asi 5 km jihovýchodně  od Holešova.  V současnosti se v obci nachází hospůdka v budově obecního úřadu. Je v ní k dispozici i sál pro pořádání oslav, setkání a schůzí. Kromě jiného se v obci nachází výletiště s tanečním parketem pro pořádání zábav a s hudebním altánem.  Organizátorem většiny kulturních akcí v malé obci jsou dobrovolní hasiči a místní sportovci. Je zde také prodejna ,,Potraviny u Štěpána" s potravinářským , drogistickým a smíšeným zbožím, dále čerpací stanice s platbou v hotovosti i kartou.  V obci se nachází sportovní hřiště a tenisový kurt , který se v zimním období mění na umělé kluziště. Stravování v obci zajišťuje hostinec. 

 

Historie obce

Osada se šesti domky vznikla  před rokem 1788  v období císaře  Josefa II. v tehdejším panství hraběte Seilema. Z pověsti o názvu. Původně se jménem Horní Lapač nazývala pouze panská hospoda, která zde od nepaměti stála v hlubokých lesích při formanské cestě. Vedle Horního Lapače existoval v minulosti i Dolní Lapač mezi Žeranovicemi a Lechoticemi. Kolem roku 1790, když žeranovická vrchnost rozkouskovala pozemky patřící k místnímu dvoru, začínají se kolem hospody objevovat první domy tvořící osadu, které však stále patřily pod obec Žeranovice. V roce 1875, kdy už bylo v obci 45 domů, byla na základě žádosti občanů i podpory tehdejšího poslance Františka Skopalíka udělena obci samostatnost.  Od doby získání samostatnosti pak měla obec vždy svého starostu  (doposud jich bylo 15). Části obce se jmenují Dědina, Hranice, Rybníčka, Ocasov, Vývozek a nově je tu vybudována Severní ulice. V dávné historii se v blízkosti dnešní obce ještě nacházela ves Meziříčsko.

 

Původ jména Horní Lapač

Původ jména Lapač není zcela jasný. Ústní podání hovoří o hostinci, ve kterém se kdysi "lapali" hoši na vojnu. Jiné zdroje uvádějí, že se slovem Lapač označovalo dřevěné zábradlí před hospodou opatřené kruhy, za něž se uvazovali koně.

Mapy.cz

Kontakt

Úřední deska

Hřiště - rezervace

Hospůdka

Hasiči