Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Hledat na webu

Významný rodák z Horního Lapače - P. Antonín Andrýsek - 100. výročí od narození

Letos 1. května by se dožil sta let náš významný rodák Antonín Andrýsek.

Rodinné zázemí a křesťanská výchova jej nasměrovaly k duchovnímu povolání. Svá studia však završil krátce po komunistickém převratu, kdy vše, co souviselo s náboženstvím, bylo utlumováno a potlačováno. Touto skutečností byl život Antonína Andrýska výrazně ovlivněn.

Místo duchovní služby tak strávil téměř tři a půl roku na vojně u nechvalně známých jednotek PTP. Za své názory, které projevoval při kázáních při svém působení v Opavě, byl dva roky ve vězení a další čtyři roky sekl trávu a stříhal okrasné ploty v zahradách holešovského zámku. Teprve od roku 1964 se opět mohl věnovat duchovní službě.

Na svou rodnou vesnici a jeho obyvatele však Antonín Andrýsek nikdy nezapomněl. Ze svých prostředků, které získal za újmy kvůli nespravedlivému věznění na konci 50. let, podstatnou částí financoval rekonstrukci interiéru obecní kaple v Horním Lapači a zaplatil i zhotovení mozaiky Panny Marie Svatohostýnské, která kapli zdobí dodnes. Sboru dobrovolných hasičů Horní Lapač věnoval slavnostní hasičský prapor.

Kněz Antonín Andrýsek zemřel 21. září 2000 a pohřben je v rodinném hrobě na hřbitově v Žeranovicích.

Pokud se chcete dozvědět podrobnosti o jeho působení a životní pouti, přečtěte si článek v příloze, ve které pro vás Jaroslav Odstrčil připravil více.Soubory


Mapy.cz

Kontakt

Úřední deska

Hřiště - rezervace

Hospůdka

Hasiči